23. června 2018 – PŠ: NAVŽDY S LICHOŽROUTY

Na dětském oddělení KVP Jeseník proběhlo veřejné čtení z výběru děl nedávno zesnulého spisovatele a básníka Pavla Šruta. Akce se uskutečnila v rámci 8. týdne čtení dětem z projektu Celé Česko čte dětem. Z důvodu nepříznivého počasí byla akce původně určená do parku přesunutá do prostor dětského oddělení knihovny.
Na různých stanovištích děti plnily úkoly, které souvisely se známým příběhem Pavla Šruta Lichožrouti. Po absolvování všech stanovišť a splnění všech soutěžních úkolů jsme vylosovali 3 výherce poukazů na roční předplatné v jesenické knihovně. Ale ani ostatní neodešli s prázdnou. 
Společná akce knihovny a rodiny Pavlíčkových se i přes nepřízeň počasí vydařila. Děti odcházely spokojené a my se těšíme na další případnou spolupráci.

Fotogalerie ZDE6. června 2018 – POPLETENÉ POHÁDKY

Celé Česko čte dětem pořádalo 8. týden čtení v rámci projektu Visegrád čte dětem. K nám do knihovny zavítala Mateřská školka Karla Čapka. Dětem se četlo z knihy Teta to plete a ty potom nakreslily spoustu krásných popletených pohádek.

Fotogalerie ZDE

23. března 2018 – NOC S ANDERSENEM

V naší knihovně proběhl již 14. ročník dnes již mezinárodní akce Noc s Andersenem. V podvečer se sešlo 15 dětí z řad čtenářů, které strávily noc v knihovně.V letošním roce jsme pozvali hosta, pana Mariána Bandíka s lesní pedagogikou. Zábavně a poutavě s námi probral vše kolem lesa. Děti prokázaly velké znalosti o lese a životě v něm. Odměnou jim byly drobné dárečky od společnosti Lesy ČR. Večer byl plný soutěží a kvízů o lese i o pohádkách. Po vydatné večeři jsme děti rozdělili do družstev, písemné kvízy jsme střídali s fyzickou aktivitou. Na závěr si všichni ozdobili trička oblíbenou technikou foukacích fixů. Tato technika je fyzicky náročná, takže děti docela ochotně kolem jedné hodiny po půlnoci ulehly do spacáků. Letos poprvé netrvaly na společném nočním čtení nás knihovnic, ale každý si vybral knihu podle chuti a tu si četl dokud neusnul. Ty nejvytrvalejší vydržely až do půl třetí.
Ráno po snídani byly vyhodnoceny večerní soutěže, každý z vítězného družstva si odnesl pěknou knihu. Nikdo neodešel s prázdnou. Všichni nocležníci byli odměněni pamětním listem a drobnými dárky. Podle ohlasů dětí se nám nocování vydařilo a všichni se těší na příští ročník.

Fotogalerie ZDE

16. března 2018 – THAJSKÁ TRILOGIE

S Tomášem Černohousem jsme „vycestovali“ do tří odlišných regionů Thajska ( Bangkok a okolí, Chiang Mai a okolí, tropický ráj Provincie Krabi). Tam jsme se mohli kochat přírodními krásami, bohatou thajskou minulostí, pohostinností a optimismem místních lidí.

Fotogalerie ZDE

23. února 2018 – NA KOLE DO HOR A ZAPADLÝCH KOUTŮ GRUZIE

Šumperský cestovatel Radomír Čížek odletěl v červenci 2017 na měsíční výpravu na kole po Gruzii. Cílem jeho cesty bylo zdolat její nejvyšší horská sedla a nahlédnout do každodenního života lidí žijících v nejodlehlejších oblastech této překrásné země, kde vedou pouze špatné a ještě horší cesty

Fotogalerie ZDE7. února 2018 – VÝSTAVA K 70. VÝROČÍ KNIHOVNY V JESENÍKU –
KNIHOVNA OČIMA DĚTÍ


Výroční výstava probíhala v podkroví jesenické Katovny od 7.2. do 4.3.2018 a nabízela jak rozmanité výtvarné práce malých čtenářů ze tříd paní učitelky Heleny Grygárkové, Jany Laštovičkové a Pavly Mudrové, tak ohlédnutí za bohatou minulostí jesenické knihovny. 

Fotogalerie ZDE

4. října 2017 – PROBLEMATIKA DEMENCE V 21. STOLETÍ

V rámci Dne seniorům byla uspořádaná beseda s psychiatrem Tomášem Přikrylem ze Šumperka.
Tématem byla problematika demence a s ní spojené problémy starších občanů.

Fotogalerie ZDE6. října 2017 – ŠESTNÁCTIKILOMETROVEJ VEJŠLAP

Poutník Petr Hirsch v červnu 2010 vyrazil z Dvora Králové na pouť do Santiaga de Compostela na tzv. Svatojakubskou cestu.
Už po cestě si uvědomoval, že bude pokračovat dál. Nakonec jeho cesta trvala přes dva roky a pěšky doputoval až do Jeruzaléma. 

Fotogalerie ZDE

31. března  2017 – NOC S ANDERSENEM

Již po třinácté se naše knihovna zapojila do celosvětové akce na počest narození dánského spisovatele H.CH. Andersena. Letos se sešlo pouze 12 dětí z původně 18 přihlášených. Na děti čekala noc plná soutěží, kvízů a čtení. Nechyběl ani tradiční tajný noční výlet, tentokrát do sklepení Katovny. Děti si vyzkoušely nakolik jsou odvážné a dokáží dojít pouze za světla svíček k pokladu. Odvaha dětem nechyběla a odměnou jim byl sladký dárek. Na cestu zpět do knihovny jsme si posvítili lampiony a vrhli se s chutí na další aktivity. Na památku si děti vyzdobily trička foukacími fixami. Po společném čtení se uložily ke spánku, ale po prožitém večeru ne a ne usnout. Ráno na nocležníky čekala koláčková snídaně, kterou zajistila firma Selská pekárna. Pro připomínku kouzelné noci si děti odnesly knihu a drobné dárky. I když tentokrát dětí bylo méně noc jsme si všichni báječně užili.

Děkujeme tímto trafice U Klíčů, která poskytla drobné dárky a Selské pekárně za báječnou snídani.

Fotogalerie ZDE

15. března 2017 – NA MÁMINĚ KOLE NAPŘÍČ BALKÁNEM

Radomír Čížek šumperský rodák a trenér hokejového týmu Draci je mladý cestovatel, který návštěvníkům přiblížil své putování Balkánem na kole. Viděli jsme spoustu krásných fotografií a dozvěděli se jaké je promrznout ve stanu při kempování v Řecku, jak nekonečný je 90 km dlouhý úsek bez jediné vesnice v pohoří Pindos , co podniknout když zabloudíte v albánských horách nebo jak nebezpečný může být noční sjezd ze srázů nad Skadarským jezerem.

Fotogalerie ZDE

9. února  2017 – Z INDIE DO EVROPY

Cestovatel a novinář Pavel Dobrovský navštívil naší knihovnu letos poprvé. Zájem o přednášku předčil naše kapacitní možnosti , ale vyslechnout si poutavé vyprávění bez místa k sezení stálo opravdu za to. Z Indie přes Pakistán, Afganistán, Irán do Turecka mu trvala cesta několik měsíců. Po cestě poznal mnoho různorodých náboženství, kulturních tradic a nebyla nouze ani o nebezpečí. Pavel však dokáže povídání odlehčit a v jeho podání vypadá i přechod hranic talibánským převaděčem jako běžný způsob cestování. Dvě a půl hodiny vyprávění doprovázely krásné fotografie a viděli jsme i typický oděv místních mužů, který si Pavel oblékl.

Fotogalerie ZDE

6. října  2016 – TAJUPLNÁ AFRIKA

Pro návštěvníky knihovny jsme na Týden knihoven připravili besedu s cestovatelem. Manželé Márovi už navštívili naši knihovnu několikrát. Letos však již bez syna Jirky, který v červnu podlehl svému onemocnění. Ačkoliv trpěl svalovou dystrofií , jako jediný vozíčkář v ČR procestoval všechny světadíly naší planety. Byl vždy mozkem všech výprav a každou cestu velmi poctivě naplánoval. Rodiče jeho cestovatelský odkaz nadále udržují a seznamují veřejnost se svými zážitky z cest. Tentokrát jsme procestovali s Márovými jižní Afriku a viděli krásné fotografie doplněné poutavým vyprávěním.

Fotogalerie ZDE

5. října 2016 - DEN KNIHOVNÍKŮ

V loňském roce Knihovna Vincence Priessnitze oslavila již 10. výročí spolupráce s Knihovnou Wladyslawa Broniewského v Nyse. Tentokrát jsme v rámci Týdne knihoven pozvali polské kolegy k nám do Jeseníku. Společně jsme navštívili knihovnu v Bělé pod Pradědem, která našla nové prostory v sportovně zábavném centru Bělá v pohybu. Společně s polskými kolegy jsme diskutovali nad problémy a zkušenostmi v oblasti knihovnictví.

Fotogalerie ZDE

22. září 2016  – O LÉČENÍ LIDÍ A PŘEDÁVÁNÍ A ODEBÍRÁNÍ ŽIVOTNÍ SÍLY

Již po druhé jsme přivítali u nás v knihovně spisovatele a léčitele ing. Miroslava Hrabicu. Je nejen autorem knih a ozdraví a lidském hledání, ale především člověkem, který dobrým slovem, radami a laskavýma rukama pomáhá lidem ke zdraví a lepšímu životu.

Fotogalerie ZDE


28. června 2016 – ADOLF DUDEK

Již po několikáté nás navštívil nezapomenutelný ilustrátor a bavič Adolf Dudek. Zdaleka není z těch, co by v klidu seděli za stolem a povídali o své práci. Besedy s tímto známým ilustrátorem dětských knížek jsou vždycky plné smíchu a zábavy. Tentokrát měly děti z Mateřské školy Jiráskova možnost zahrát si známou pohádku o Budulínkovi a užily si to opravdu náramně. 

Fotogalerie ZDE

1. dubna 2016 – NOC S ANDERSENEM 2016

1.dubna 2016 se v Knihovně Vincence Priessnitze v Jeseníku opět po roce celou noc svítilo. Již po dvanácté se uskutečnila „Noc s Andersenem“. 17 přihlášených dětí z řad našich čtenářů prožilo veselou pohádkovou noc v knihovně.
Tentokrát jsme navštívili Divadlo P.Bezruče v Jeseníku a jeho zákulisí. Měli jsme štěstí, nehrálo se. Děti si mohly vyzkoušet jeviště i mikrofon, ti odvážní i zazpívaly. Prohlédly si také pracovní prostředí zvukařů a osvětlovačů, kam se běžný návštěvník divadla nedostane. Poděkování patří panu Ferklovi, že se nás tak skvěle ujal. Na zpáteční cestu jsme si jako správné pohádkové bludičky rozsvítili lampiony. V knihovně nás čekala zasloužená večerní svačina. A potom nastal kolotoč zábavy. Připomněli jsme si narozeniny spisovatele H.Ch.Andersena, na jehož počest se pohádková noc konala, narozeniny Malé mořské víly. Letos uplyne 180 let od napsání pohádky a také 40 let od natočení slavné české filmové verze režisérem K.Kachyňou. Děti vyluštily spoustu kvízů a křížovek, hádaly předměty, zahráli jsme si pantomimu. Tradičně si pomalovaly trička na památku. Usínaly hluboce po půlnoci při čtení nové knížky Expedice z pohlednice. Když už jsme si mysleli v jednu hodinu a po třech kapitolách, že konečně všichni spí, ze tmy se ozvalo – ještě jednu. Ráno nás čekala koláčková snídaně, vyhodnocení a ocenění. Vítězné družstvo získalo knížky, všichni pak dostali čestné listiny a spoustu drobných cen. Úspěšně se nám podařilo vrátit všechny děti zpět rodičům. Bylo toho ten večer hodně, i my dospělí jsme se pobavili. Odměnou nám byly usměvavé a spokojené tváře dětí. 

Fotogalerie ZDE

17. března 2016 – ZÁPADNÍ KANADA A ALAJAŠKA – JIŘÍ JŮZL

Březnový večer zpříjemnil svým vyprávěním a promítáním tramp a cestovatel Jiří Jůzl z Trutnova. 

Fotogalerie ZDE

VZÁCNÁ NÁVŠTĚVA

Milým překvapením pro nás byla návštěva pana Petra Rožka, který je zeťem zakladatelky jesenické knihovny paní Bohumíry Dvořákové. Dlouhá léta žil v Kanadě a nyní se znovu vrátil do vlasti. 

Fotogalerie ZDE

29. října 2015 – ALOHA MOLOKAI – PETR NAZAROV 

Cestovatel, fotograf a spisovatel Petr Nazarov procestoval několik zemí a v některých z nich i nějaký čas žil. Oblíbeným místem Havajských ostrovů se pro něj stal právě ostrov Molokai. Krásné fotografie, videa a poutavé vyprávění příjemně zpestřilo návštěvníkům sychravé podzimní odpoledne.

Fotogalerie ZDE

13. října 2015 – BESEDA SE SPISOVATELKOU IVONOU BŘEZINOVOU

Již po druhé zavítala do Jeseníku oblíbená spisovatelka pro děti a mládež paní Ivona Březinová. Tentokrát představila žákům 6. tříd ZŠ Nábřežní své tzv. „Béčkové knihy“ , jak je sama nazývá. Je to série knih, kde se v příběhu mladých lidí prolíná i život významných spisovatelů ( Kafka, Němcová, Světlá, Wilde….). 
Pro žáky 9. tříd zvolila triptych „Holky na vodítku“, kde se věnuje závislostem mladých lidí.

Fotogalerie ZDE

3. června 2015 – KOLOBĚŽKA

Letos již po jedenácté jsme pořádali ke Dni dětí sportovní soutěž Koloběžka. Počasí bylo jak malované a do startovní listiny se zapsalo 20 závodníků.
I letos se koloběžkování zúčastnili 2 soutěžící z knihovny v Nyse. Přesně v 15:30 pan ředitel odstartoval prvního závodníka a závod začal. Děti se moc snažily i v úmorném vedru a všechny dorazily do cíle bez nehody.
Celá akce se moc vydařila a každý účastník si odnesl balíček se sladkostmi a vítězové samozřejmě i krásnou knihu.
Děkujeme Marku Fellnerovi z Fenix Ski Teamu Jeseník za zapůjčení startovních čísel a stupínku pro vítěze.

Fotogalerie ZDE

6. května 2015 – CESTOVATELSKÁ BESEDA S ČESTMÍREM LUKEŠEM

Čestmír Lukeš, mezi přáteli zvaný Mirek, je známý horolezec, fotograf, světoběžník a romantik. Jeho jméno se zapsalo mezi legendy v zimě 1985, kdy společně s dalšími horolezci strávil 17 dní v severní stěně Eigru, aby mohla do této mohutné zdi zakreslená nová cesta. Účastníci přednášky zhlédli krásné fotografie právě z Eigru a jelikož miluje Tibet a jeho národ, tak se druhá část věnovala právě této oblasti.

Fotogalerie ZDE

VEČERNÍČEK SLAVÍ NAROZENINY

K 50. výročí Večerníčku jsme pořádali pro děti výtvarně-literární soutěž. Sešlo se nám spoustu krásných obrázků i povedených básniček. Zúčastnily se děti z Mateřské školy Jiráskova, Dětského domova Jeseník a Základních škol Bernartice, Písečná a Boženy Němcové z Jeseníku. Bylo těžké vybrat pouze tři vítězné obrázky, proto jsme z každé zúčastněné organizace ocenili dvě děti. Obrázky si můžete prohlédnout v prostorách knihovny.

Fotogalerie ZDE

27. března 2015 – NOC S ANDERSENEM

Letošní nocování jsme věnovali oslavě 50. výročí Večerníčku a pohádkám Jana Drdy. Pro děti bylo připraveny kvízy a soutěže na toto téma.
Velkým překvapením byl příchod samotného H.Ch. Andersena, který se s nocležníky přivítal. Společně jsme se kolem 20. hodiny vypravili na jesenickou radnici, kde nás očekával pan starosta, který nás provedl.Děti měly možnost nahlédnout i do zvonice. Nechyběla ani pohádka Jana Drdy, kterou nám pan starosta přečetl. Každý si odnášel s noční návštěvy balíček s ovocem a sladkostmi. Cestou zpátky do knihovny jsme si posvítili lampionky. Po návratu jsme se opět vrhli do soutěžení a nechybělo ani malování památečních triček. Uléhalo se kolem 2. hodiny u nové knihy Miloše Kratochvíla.

Fotogalerie ZDE 26. března 2015 – JEDU NA UKRAJINU

Již podruhé jsme přivítali v knihovně Taťánu Hlockou. Tentokrát předčítala autorka ze své nové knihy, ve které popisuje beletristickou formou svou cestu na Ukrajinu.
Autorka vyrazila v roce 2006 na cestu se svou kamarádkou . Záměrem bylo poznat tuto zemi a zároveň najít kořeny své rodiny.

Fotogalerie ZDE

12. března 2015 – JE LIBO BYLINKY?

Voňavé povídání s bylinkářkou Hankou Urbánkovou ze soukromé farmy Sedmikráska.
Návštěvníci besedy se dozvěděli jak správně bylinky sbírat, sušit i používat.
Návštěvníci se dozvěděli jak si doma vyrobit bylinný sirup či léčivou mastičku.

Fotogalerie ZDE


ROK 2015

20. listopadu 2014 – KVĚTOSLAV GROWKA - VZPOMÍNKY NA VELKOU VÁLKU JAVORNICKÉHO VETERÁNA ALFREDA M. SCHOSSE

Mgr. Květoslav Growka představil návštěvníkům vzpomínky javornického veterána Alfréda M. Schosse, který pracoval jako lesník na lesní správě velkostatku vratislavského biskupství v Javorníku.
Jeho kniha Verklungene Tage se dochovala ve Státním archívu Jeseník a a dokumentuje jeho pohled na 1. světovou válku.

Fotogalerie ZDE

6. října 2014 – AUTORSKÉ ČTENÍ IVANKY RADILOVÉ

Paní Ivanka Radilová je rodačkou ze Slavičína, nyní žije v Uherském Brodě, kde vyučovala na místním gymnáziu.
Píše knihy pro dospělé i pro děti. První pohádky začala psát pro svou vnučku, která byla se svými rodiči v Japonsku.
Je velkou milovnicí přírody, která se odráží i v její tvorbě. Návštěvníkům besedy představila i úplně novou povídku o krásách Jeseníků, které velmi ráda navštěvuje.

Fotogalerie ZDE

9. října 2014 – AUTORSKÉ ČTENÍ EVŽENA BOČKA
 

Pro dospělé návštěvníky jsme připravili v rámci Týdne knihoven autorské čtení Evžena Bočka. Díky popularitě jeho knih byl zájem o účast obrovský. Kapacita knihovny je bohužel nedostačující a tak jsme museli zájemce odmítat. Jsme moc rádi, že pan Boček vážil tak dalekou cestu až k nám a strávili jsme s ním báječný podvečer. Děkujeme :-)

Fotogalerie ZDE9. října 2014 – SETKÁNÍ SE SPISOVATELKOU PETROU BRAUNOVOU

V rámci Týdne knihoven jsme pozvali do naší knihovny oblíbenou spisovatelku knih pro děti Petru Braunovou. Děti ze Základní školy Průchodní knihy autorky dobře znají a tak se setkání neslo ve velmi přátelské atmosféře.Paní Braunová předčítala ze svých knih, seznámila děti se svými novými tituly a došlo i na zvídavé dětské otázky.

Fotogalerie ZDE

18. září 2014 – PERU JINAK

Poutavá přednáška Marie Vršanové - studentky Mendelovy univerzity v Brně. S projektem PROPAR, který slouží ke zlepšení praktických dovedností studentů navštívila v lednu 2014 Peru.
Pobyt v amazonské části Peru měli studenti rozdělený na dvě části. První půli měsíčního pobytu pomáhali v malé vesnici, která v minulosti žila pouze z pěstování koky. Před pár lety začali pěstovat kakao a prodávat ho na lokálních trzích. Cílem Mendelovy univerzity bylo jim vybudovat cestu pro auta k plantážím. Studenti zaměřovali cestu v terénu a následně vypracovali projekt.
Druhou ploviny pobytu strávili ve městě Villa Rica, které je centrem pěstování kávy. Zkoumali na plantážích odrůdy kávy, počet plodů a nemoci, které je postihují. Mendelova univerzita zde dlouhodobě zkoumá vliv dřevin pod kterými káva roste na velikost úrody.

Fotogalerie ZDE

5. června 2014  – KOLOBĚŽKA
Letos se uskutečnil již 10. ročník závodu na koloběžkách pořádaný ke Dni dětí. Závodilo 23 dětí ve třech věkových kategoriích.Počasí nás trošku postrašilo, ale nakonec všichni projeli cílem bez jediné dešťové kapky. Soutěžící obdrželi drobné dárky za snahu a vítězové krásnou knihu.
Děkujeme Markovi Fellnerovi z Fenix Ski Teamu Jeseník za zapůjčení startovních čísel a stupínku pro vítěze Veselý obličej.

kategorie 3-5 let
1. místo Nikolka Laštůvková
2. místo Vašek Mráz

kategorie 6-9 let
1. místo Ema Korytářová
2. místo Adélka Brnková
3. místo Ondřej Nosek

kategorie 10-13 let
1. místo Petr Velc
2. místo Tomáš Raděj
3. místo Roman Velc

Fotogalerie ZDE

15. dubna 2014 – NAPŘÍČ AUSTRÁLIÍ
Cyklocestovatelé Martin Stiller a Renáta Lorišová vyrazili 23. září 2007 na další společnou cyklocestu. Tentokráte se jejich cílem na 5 měsíců stala Austrálie.
V plánu bylo do poloviny ledna 2008 projet celým kontinentem ze západu na východ, tedy z Perthu do Sydney. Původní plány hovořily o tom, že ujedou cca 6000 km.
Jejich cesta se ale kilometricky i časově prodloužila.
Renča s Martinem v pondělí 11.2. v podvečerních hodinách australského času dorazili do cíle.
Celkem jejich cykloputování z Perthu do Sydney trvalo krásných 137 dní, při kterých našlapali více než 9300 kilometrů! 

Fotogalerie ZDE

4. dubna 2014 – NOC S ANDERSENEM
Letošní noc byla celá detektivní pod vedením Komisaře Vrťapky. Sešlo se 18 dětí, které celou noc soutěžily a pátraly. Velkým překvapením pro ně byla noční návštěva Hvězdárny a zpáteční procházka s lampióny. Ke spánku děti uléhaly po 2. hodině u detektivního příběhu Johanka z parku.
Děkujeme tímto Veronice Pavelkové za poutavý výklad a noční pozorování oblohy. Děkuje rovněž Trafice u Klíču za drobné dárky pro nocležníky.
 
Fotogalerie ZDE

3. dubna 2014 – ČTENÁŘ ROKU 2014
V letošním roce SKIP vyhlásil v rámci Čtenáře roku i ocenění nejlepší Čtenářské rodiny. Vybrána za naši knihovnu byla rodina Proske, která postoupila do krajského kola, kde zvítězila i v rámci Olomouckého kraje. Věcnou cenu osobně předali zástupci Vědecké knihovny v Olomouci.
Nejaktivnějším čtenářem za dospělé oddělení byla oceněna paní Rita Balašová. Za dětské oddělení si převzala cenu Linda Kameníková. Výhercům blahopřejeme.
 
Fotogalerie ZDE
 

20. března 2014 – ZAHRADA – SFÉRA
Autorské čtení s paní Janou Richterovou. Poslechli jsme si poutavé čtení s prvního dílu pentalogie o životě městských lidí na pomezí fantasy a magického realismu, kde nechybí ani romantické vztahy.
Kniha je určena fanouškům fantasy příběhů, kteří mají rádi napětí a tajemství.
 
Fotogalerie ZDE

6. března 2014 – TANZÁNIE
Již druhé povídání a promítání o životě v Africe s paní Bronislavou Hyvnarovou. Prohlédli jsme si předměty, které denně místní obyvatelé používají. Vyzkoušeli tradiční oděv a ochutnali výborný med od místních včel a voňavý čaj z citronové trávy.
 
Fotogalerie ZDE

6. února 2014 – ČAS DIVOKÝCH MALIN
Začínající autorka paní Taťána Hlocká představila svou knihu Čas divokých malin. Je to

rodinný dramatický příběh z doby normalizačního temna. Autorka vzpomíná na svůj čas divokých malin — dětství. Svým působivým

vyprávěním, proloženým čtením pasáží z knihy nás mnohé vtáhla ve vzpomínkách, do našeho dětství. 

Fotogalerie ZDE

23. ledna 2014 – JE LIBO PRALINKU? ANEB MÁTE RÁDI ČOKOLÁDU?
Zajímavé povídání o historii a výrobě čokolády návštěvníkům přednášky přiblížila Jana Drlíková.
Součástí besedy byla i ochutnávka sortimentu, který nabízí ve svém voňavém obchůdku V Oblouku.

Fotogalerie ZDE

9. ledna 2014 – PO ZEMI DO PODZEMÍ ANEB ZA KRÁSAMI PODZEMÍ
Ředitel KVP Miloš Richter přiblížil návštěvníkům besedy krásy a tajemství podzemí na Jesenicku.

Fotogalerie ZDE

12. prosince 2013 – NEJVĚTŠÍ TAJEMSTVÍ TŘETÍ ŘÍŠE
Beseda se záhadologem, badatelem a spisovatelem Milanem Zachou Kučerou. Za svou knihu Největší tajemství Třetí říše obdržel cenu za literaturu faktu pro rok 2013.
Je členem zahraniční skupiny, která se věnuje odhalení tajemství Sovích hor. Milovníky záhad seznámil s podzemními stavbami nacistů na území dnešního Polska nedaleko naší státní hranice.

Fotogalerie ZDE

28. listopadu 2013 – POSEZENÍ A POHLAZENÍ S IVOU MALOU
Předvánoční rozjímání o věcech mezi nebem a zemí, lásce a lidských hodnotách.

Fotogalerie ZDE

14. listopadu 2013 – POD HOROU S BÍLOU ČEPICÍ
Paní Bronislava Hyvnarová působila několikrát jako učitelka v severní Tanzánii. Poutavou besedu o životě pod Kilimandžárem provázely krásné fotografie přírody i místních obyvatel.
Nahlédli jsme do běžného života lidí v této oblasti a seznámili se s výukou na místních školách. Návštěvníci si mohli prohlédnout i tradiční oděv místních žen a věci denní potřeby.

Fotogalerie ZDE
 

31. října 2013 – VZPOMÍNKY NA MODROU ŠTOLU
Beseda s Josefem Šmoldasem o jeho nové knize Vzpomínky na Modrou štolu aneb veselé příběhy ze zlatohorského dolu.

Fotogalerie ZDE

24. října 2013 - AMERIKOU NA KOLE 2

Pokračování poutavého vyprávění Martina Stillera z půlročního 7000 km dlouhého cykloputování po americkém kontinentě, které podnikl se svou manželkou Renatou. Viděli jsme spoustu nádherných fotografií z cesty americkým západem a jeho jedinečných národních parků. Atmosféra byla velmi příjemná a vylosovaní návštěvníci si na závěr odnesli i pěkné upomínkové předměty. 

Fotogalerie ZDE

12. září 2013 - PO STOPÁCH MALÝCH ČARODĚJNIC

V soutěži regionálních knihoven Jesenicka jsme letos obsadili pěkné 4. místo. Pořadatelem tentokrát byla Městská knihovna Zlaté Hory. Soutěžící čekalo 5 stanovišť, kde předvedli své znalosti z literatury a historie Zlatých Hor. Došlo i na zručnost při zapojení hasičské hadice a znalosti o Integrovaném záchranném systému.

29. května 2013 - KOLOBĚŽKA 

Letos se uskutečnil již 9. ročník závodu na koloběžkách pořádaný ke Dni dětí. Počasí nám vydrželo a na start se postavilo 14 dětí. Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích a na dráhu vyjelo i odráželo s nejmladší účastnicí. V kategorii do 13 let se letos do startovací listiny zapsal pouze jediný účastník a 1. místo tak měl zajištěno :-). Všichni soutěžící obdrželi drobné dárky za snahu a vítězové krásnou knihu. 

Fotogalerie ZDE

30. dubna 2013 - ODYSEA

Netradiční přednáška o pozoruhodných cestách Tomáše Černohouse.

Tentokrát jsme se vydali s Tomášem na kole do Izraele a Palestiny a gruzínského Kavkazu. Seznámili se s občanským sdružením No:mad - partou amatérských nadšenců, kteří v březnu 2012 vypustili stratosférickou sondu, která dovezla unikátní záběry z okraje naší planety.. 

Fotogalerie ZDE

25. dubna 2013 - JAK ZPRACHATĚT

Čtenáři knihovny si vyzkoušeli novou stolní hru Jak zprachatět. Nad soutěžním kláním dohlížel a cenu pro vítězku předal sám autor hry pan Josef Machů. Zájemci si mohou novou hru zapůjčit v knihovně na dospělém oddělení.

Fotogalerie ZDE

 

NOC S ANDERSENEM

Letos v knihovně nocovalo 13 dětí ve věku 6-10 let. Podmínkou vstupu na kouzelnou noc bylo složit básničku o knihovně. Dětem se moc povedly a je možné si je přečíst na dětském oddělení knihovny.
Pro děti byl připraven bohatý program. Čestným hostem byl pan Marián Bandík z LČR, který zaujal děti poutavým vyprávěním o lese a jeho obyvatelích. Noční knihovnou se rozléhaly zvuky zvěře a lesa a děti si mohly prohlédnout a osahat paroží. 
Na řadu přišly i soutěže a kvízy s pohádkovou tématikou. Na památku si nocležníci vyrobili lapače snů a trička s nápisem Noc s Andersenem. Uléhalo se až nad ránem. Po snídani všichni účastníci obdrželi čestné listiny a drobné dárky. 

Fotogalerie ZDE


 

13. března 2013 - JIŘÍ DĚDEČEK

Na březnový podvečer (měsíc knihy) jsme připravili autorské čtení s písničkami a povídáním Jiřího Dědečka. Ti co přišli, určitě nelitovali. Jiří Dědeček nás potěšil svými písničkami, vyprávěním i četbou z veselé dětské knížky „O malé tlusté víle“. 
Byl to velmi příjemně strávený a nezapomenutelný podvečer. Jediné, co nás mrzí je, že se nesešlo více diváků. Knihovna má sice velmi malé prostory pro konání kulturních akcí, ale i ve stísněných podmínkách jsme schopni vytvořit příjemné prostředí. 

Fotogalerie ZDE


 

7. prosince 2012 - DEN PRO DĚTSKOU KNIHU – aneb (ne)spaní

Dne 7. prosince 2012 proběhla akce určena pro naše čtenáře “teanegery“. 15 dětí ve věku 14 let celou noc soutěžilo a hrálo hry.
Moc toho nenaspaly, ale ráno nadšené a spokojené se dožadovaly další noci v knihovně.


 
Prosincové „vyráběcí“ středy s vánoční tématikou

5.12.2012 – Adventní věnce a svícny 


12.12.2012 – Vánoční přání, ozdoby do oken, windowcolor


19.12.2012 – Ozdoby na stromeček

Každou prosincovou středu měli děti i dospělí možnost vyrobit si vánoční dekorace. 
Společně jsme vyráběli vánoční věnce, svícny, přání a ozdoby do oken a na stromeček.

6. prosince 2012 - EXPEDICE MAHALI

Dne 6. prosince 2012 proběhla přednáška se sympatickým Tomášem Černohousem. Návštěvníci mohli vidět řadu fotografií, krátkých filmů a slyšet poutavé vyprávění o jeho 
putování po Keni, Ugandě, Rwandě, Tanzanii a ostrově Zanzibar. Měli jsme možnost nahlédnout do běžného života Východoafričanů,, navštívit masajskou vesnici a národní park 
Ngorongoro.

10. října 2012 - SETKÁNÍ S ADOLFEM DUDKEM
 

Dne 10.10.2012 jsme se opět setkali se známým ilustrátorem dětských knížek Adolfem Dudkem. Vtipnou a hlavně rychlou formou dětem vyprávěl pohádky, děti jej doplňovaly, předháněly se, kdo mu pomůže nakreslit nožky kuřátkům, který statný chlapec se zkusí prosekat pomyslnými šípkovými keři a všichni jsme se zapotili při tahání veliké řepy. Děti byly nadšené, spolupracovaly a plnily úkoly. Při pohádce „O šípkové Růžence“ na povel lehly na koberec a předstíraly spánek. Pan Dudek je ale nenechal dlouho v klidu. Když přišla na řadu pohádka „O kohoutkovi a slepičce“, děti měly tak velkou radost, že kohoutek přežil a začaly skákat radostí, že jsme se obávali, jestli se knihovna nezřítí.

Fotogalerie zde / Video zde
 

2. října 2012 - SCÉNICKÉ ČTENÍ
 

Během týdne knihoven se nám podařilo zajistit pro menší i větší žáčky ze ZŠ Průchodní
scénické čtení herců ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Seznámili děti s knihou spisovatele Roalda Dahla – „Čarodějnice“.Děti se dověděly jak spolehlivě poznat v dnešním světě čarodějnice a proč je lepší se jim vyhnout.
Vystoupení bylo vtipné a děti se výborně bavily.

Fotogalerie zde / Video zde 
Říjen  2012 - "POHÁDKOVÝ DRAK"

Děti měly za úkol vyrobit pohádkového draka podle svých představ. Za snahu dostaly drobné odměny.

Fotogalerie zde
  

12. září 2012 - VÚDU AFRIKA - cestopisná přednáška

Tajemný kult Vúdu - jeho hledání po Západní Africe, tajná společenství, čarodějové, starověké rituály i pravá tvář této části Afriky jsou svědectvím o části kontinentu, kde mnoho věcí funguje stejně jako před staletími. Strhující dobrodružná cesta nás zavede do několika Západoafrických zemí - Beninu, Toga, Burkiny Faso, Mali, nebo Ghany.

Přednášející - Tomáš Kubeš.

Vstupné dobrovolné

Video zde

Červenec - Srpen 2012 - SOUTĚŽ PRÁZDNINOVÝ ČTENÁŘ

Vítězem soutěže "Prázdninový čtenářů, která se konala v červenci a srpnu 2012 se stala s celkových počtem 69 vypůjčených knih Alex Zemanová. Blahopřejeme.

6. června 2012 - KOLOBĚŽKA 2012

6. června 2012 se uskutečnil již 8. ročník oblíbené sportovní soutěže Koloběžka, kterou pořádá Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku.
Počasí nám přálo,a tak bylo jasné, že si děti letošní soutěž užijí.
Zápis do startovací listiny začínal již tradičně v 15.00. 
Dětí se tento rok zúčastnilo 16. 
Krepové papírky lemovaly trasu v přilehlém parčíku a děti se již nemohly dočkat na samotný start tohoto veselého závodu a nedočkavě si závodní trasu zkoušely projíždět. I letos k nám zavítali knihovníci z polské Nysy a přivezli s sebou čtyři malé závodníky.
V 15.30hod. to všechno začalo.
Pan ředitel odmávnul prvního soutěžícího a na stopkách začal nekompromisně běžet čas. Ten se zapsal do listiny pro kontrolu a pozdější vyhlašování výherců. Děti byly rozděleny do tří věkových kategorií (do 7 let; do 10 let; do 13 let ).
Když poslední závodník projel cílovou „branou“, my paní knihovnice jsme se vydaly na sčítání výsledků.
Všem zúčastněným moc děkujeme za zájem o naší akci. :-)

Fotogalerie zde
 

11. května 2012 - BESEDA SE SPISOVATELKOU IVOU PROCHÁZKOVOU
 
Beseda byla určena pro 2.stupeň ZŠ.

Fotogalerie zde
 

10. května 2012 - DEN KNIHOVNÍKŮ V NYSE

Knihovna v Nyse slavila 65. výročí od jejího založení a 15ti leté výročí spolupráce s knihovnou v Šumperku. Na tento významný den jsme byli pozváni i my. 
Sešlo se zde asi 100 lidí. 
Na této akci jsme částečně domluvili naši novou spolupráci s knihovnou v Glucholazích.
 
Fotogalerie zde
 

9. května 2012 - AUTORSKÉ ČTENÍ – ALENA HARNOVÁ – THAJSKÉ MASÁŽE 
A JINÁ DOBRODRUŽSTVÍ 


Autorka se s námi podělila o zážitky z cest po jihozápadní Asii, které doplnila promítáním zajímavých fotografií. 

Fotogalerie zde
 

11. dubna 2012 - PŘEDNÁŠKA ING. MIROSLAVA HRABICI

Tento den nás navštívil pan Ing. Miroslav Hrabica, autor knih o zdraví a lidském hledání, který také dobrým slovem, radami i laskavýma rukama pomáhá trpícím ke zdraví a štěstí.
Na besedu přišlo neuvěřitelných 40 návštěvníků a všem se povídání s panem Hrabicou moc líbilo. 

Fotogalerie zde
 

31. března 2012 - NOC S ANDERSENEM 2012

Letos do knihovny v Jeseníku přiletělo na tajnou schůzku 17 čarodějnic a čarodějů. Na utajení akce dohlíželi 4 dospěláci. Za krásné oblečení a výrobky jsme ocenili nejhezčí čarodějnici a čaroděje knihami.
V rámci ohňové prevence jsme ve večerních hodinách navštívili hasičskou zbrojnici, kde čarodějnice vyslechly přednášku jak správně využívat oheň. 
Jelikož naše čarodějnice jsou vzdělavatelné, přečetli jsme si úryvek z připravované knihy P.Braunové (všichni se těšíme na celou knihu, jsme zvědaví, jak to bude dál), soutěžili jsme, malovali na trička, oceňovali ty nejlepší. 
Nikomu se nechtělo spát, každý si před spaním (ve dvě ráno) četl knihu. 
To nás samozřejmě nesmírně potěšilo.
Ráno již byly čarodějnice a čarodějové převlečení „do civilu“ a posnídali koláčky s čajem.

Tímto bychom chtěli poděkovat sponzorům letošní Noci s Andersenem:
TRAFIKA U KLÍČŮ a REPTISK

Fotogalerie zde
 

21. února 2012 - MASOPUST

21.února nás navštívily děti z MŠ Dittersdorfova. Už z dálky jsme je slyšeli. Různé nástroje, písničky, hlahol a veselí se nedalo přeslechnout. Děti v originálních vlastnoručně vyrobených a pomalovaných brýlích nám zazpívaly a zarecitovaly masopustní písničky a básničku. Jejich krásné vystoupení jsme ocenili pohoštěním
v podobě koblížků a voňavého čaje.

Fotogalerie zde
 

10. února 2012 - „AMERIKOU NA KOLE 1. KUBA A PAK DÁLE“

Cyklocestovatelé Renča a Martin Stillerovi vyrazili na půlroční a přesně 7000 km dlouhé cykloputování po americkém kontinentě, jehož hlavním cílem bylo proniknout mezi lidi, poznat kulturu, přírodu a krásy v daných krajinách. Na svém cykloputování Renča s Martinem nikam nespěchali, kilometry nehltali a dostatečně si tak vše vychutnávali. Jaká byla Kuba ještě za Fidela a vlastně už skoro bez Fidela, to jsme se dozvěděli prostřednictvím jejich poutavého vyprávění plného dobrodružných zážitků. 

Fotogalerie zde


ROK 2011

13. prosince 2011 - VÁNOČNÍ ČAS V KNIHOVNĚ

V tento den přišly děti z MŠ Tyršova na vánoční povídání o zvycích, které jsou pro toto období zásadní. 
Děti se posadily do kroužku a se zájmem poslouchali, co jim paní knihovnice říkala. 
Zodpověděly několik otázek, přičichly si ke skořici, vanilce a hřebíčku a měly poznat, co to je za vůně. 
Děti byly šikovné, a tak věděly všechny správné odpovědi. 
 
Fotogalerie zde
 

9. – 16. prosince 2011- DEN PRO DĚTSKOU KNIHU

V tomto týdnu proběhla jako každoročně akce, při které své knihy u nás v knihovně prezentovali knihkupci z Jesenicka. Návštěvníci knihovny si mohli vybrat z široké škály knižních titulů a zakoupit tak vhodný dárek k Vánocům.
  

5. prosince 2011 - ČERT V KNIHOVNĚ 

I do knihovny chodí čerti! Tento den na dětském oddělení půjčoval pravý čert :-)

Fotogalerie zde

8. listopadu 2011 - DEN KNIHOVNÍKŮ

8. listopadu se konal Den knihovníků, na kterém byla uctěna památka p. Bohumíry Dvořákové, zakladatelky poválečného knihovnictví na Jesenicku. 
Pozvání přijala p. ředitelka Městské knihovny v Nyse, Ing. Marie Fomiczewová se zástupci města Jeseník, ředitelka šumperské knihovny Zdeňka Daňková a zástupci regionálních knihoven. 

Fotogalerie zde
 

18. října – 25. listopadu 2011 - VÝSTAVA ORIGAMI

„Origami“ umění od autorů z České origami společnosti, nám přivezl ukázat a nainstalovat Lukáš Chmela.
Na této výstavě byly k vidění neuvěřitelné věci poskládané z papíru. Od nejrůznějších zvířátek až po propracované šaty, košile, či boty.

Fotogalerie zde

27. října  2011 - CESTOPISNÁ BESEDA - TOMÁŠ ČERNOHOUS

Sympatický Tomáš Černohous procestoval se skupinou přátel v roce 2009 Maroko. Navštívil Marakéš, průsmyk Tizi-n-Tichka a starodávnou karavanní pevnost Aït Benhaddou, soutěsky Todra a Dadés, pouštní duny v Erg Chebbi (Sahara) a města Fes (jehož medina je jedním z nejstarších funkčních středověkých měst na světě), Rabat (hlavní město) a Casablancu (s mešitou s nejvyšším minaretem na světě). Návštěvníci se dozvěděli mnoho praktických informací o cestování po Maroku. Tato přednáška pojednávala nejen o místech a jejich cestovatelských zážitcích, ale snažila se také zachytit celkový charakter místního různorodého obyvatelstva, způsobu a atmosféry jejich života.

Fotografie ZDE
 

18. června 2011 - KOLOBĚŽKA 2011

8. června 2011 byl den pro 7. ročník oblíbené sportovní soutěže Koloběžka.
Počasí nám na koloběžkování přálo a tak bylo jasné, že si děti letošní soutěž užijí.
Zápis do startovací listiny začínal již tradičně v 15.00. Dětí se tento rok zúčastnilo 21. 
Krepové papírky lemovaly trasu v přilehlém parčíku a děti se již nemohly dočkat na samotný start tohoto veselého závodu a nedočkavě si závodní trasu zkoušely projíždět.
Na uvítání dostalo každé dítko pořadové číslo a malou sladkost. I letos k nám zavítaly knihovnice z polské Nysy a přivezly s sebou i dva malé závodníky.
V 16.00hod. to všechno začalo.
Pan ředitel odmávnul prvního soutěžícího a na stopkách začal nekompromisně běžet čas. Ten se zapsal do listiny pro kontrolu a pozdější vyhlašování výherců. Děti byly rozděleny do tří věkových kategorií (do 7 let; do 10 let; do 13 let ).
Když poslední závodník projel cílovou „branou“, my paní knihovnice jsme se vydaly na sčítání výsledků.
Všem zúčastněným moc děkujeme za zájem o naší akci.


Pro děti bylo připraveno mnoho zajímavých cen, za které bychom chtěli poděkovat hlavnímu sponzorovi knihovnických aktivit pro rok 2011 CAMPA-NET a. s. a panu Markovi Fellnerovi z Fenix Ski Teamu Jeseník

Výherci Koloběžky 2011

Kategorie do 7 let
1. Kuchejdová Anička (čas 27:93)
2. Kořínek Filip (čas 30:98)
3. Volíková Karolína (čas 32:77)

Kategorie do 10 let
1. Novotný Jiří (čas 26:00)
2. Pecina Viktor (čas 26:88)
3. Kořínková Nikola (čas 27:60)

Kategorie do 13 let
1. Pecina Ondřej (čas 24:62)
2. Kolbová Sára (čas 24:99)
3. Kuchejda Jakub (čas 25:21)

Fotografie ZDE
 
 

18. května  2011 - ZDEŇKA WEISOVÁ - LÉČIVÁ SÍLA KAMENŮ

18.května 2011 v knihovně proběhla beseda na téma léčivá síla kamenů, kterou si připravila p. Zdeňka Weisová.

Návštěvníci si mohli prohlédnout, i zakoupit různé druhy kamenů, které paní Weisová s sebou přinesla na ukázku. 

Přednášela o síle kamenů, jejich vlivu na člověka a o práci s energií. 
Paní Weisová se tomuto tématu věnuje již několik let. Prošla numerologií, EFT a regresivní terapií. Čistí nejen kameny, ale i kyvadla, amulety a nabíjí je pozitivní energií, vykládá karty.

Beseda měla velký úspěch, jak na počet účastníků, kterých byl konečný počet 25, tak i na velké množství dotazů, které následovaly po skončení přednášky. 

Chtěli bychom poděkovat pí. Weisové za zajímavou přednášku a také všem, kteří se tohoto příjemného a poučného večerního sezení zúčastnili.

Více informací na webu: http://angelshop.webnode.cz/

Fotografie ZDE
 

13. dubna  2011 - KRUHY V OBILÍ - TOŇA PLÍŠKOVÁ

Oproti minulé návštěvě, která proběhla již 1.12.2010, byla účast na této besedě o mnoho větší. Konečný počet účastníků byl 20. Paní Plíšková si připravila prezentaci fotografií kruhů, které se záhadným způsobem objevují na polích v oblasti Jesenicka a Šumperka.

Např. v roce 2000 byl v Zábřehu zaznamenán letící objekt, v Rudě nad Moravou dva kruhy v obilí a v Šumperku byl vytvořen rozměrný piktogram složený z osmi kruhů.

Účastníci besedy shlédly záznam pořadu Detektor, v němž proběhl rozhovor s několika lidmi o tom, jestli kruhy vytváří lidé, nebo mimozemské civilizace.

Po ukončení pořadu se rozvířila živá debata o záhadných jevech a cizích civilizacích.

Více informací na webu: www.kruhy-v-obili.cz

Fotografie ZDE
 

1. dubna  2011 - NOC S ANDERSENEM 2011

Letošní nocování bylo ve znamení výročí spisovatele Václava Čtvrtka.
Každý účastník si měl totiž vyrobit buď masku nebo postavičku z pohádek autora, která pak byla patřičně oceněna. Někteří nocležníci vypadali krásně a bylo vidět, že si na tvorbě kostýmu dali velmi záležet.
Na večerní čtení pohádky k nám přišla paní starostka města Jeseník Ing. Marie Fomiczewová, za což jí velmi děkujeme.
Také letos jsme se vydali na večerní výlet. A to na policii! Počasí nám vyšlo krásně, bylo jasno a dětem zapálené lampiony hezky svítily na cestu. Na policii jsme se toho hodně dověděli. Mluvčí policie por. Ing. Tereza Neubauerová nám důkladně vysvětlila jaké oddělení jesenická policie skrývá a k čemu slouží. Děti byly zavřeny do cely, pan policista jim nasadil pouta a viděly i ukázku poslušnosti policejního psa. 
Pak už na děti čekaly v knihovně různé soutěže, hry a také vyrábění.
Kolem půlnoci již některé dětičky usínaly a tak jsme pomohli rozbalit spacáky a přichystat místa na spaní.
Ráno posnídaly koláčky a čaj, dostaly pamětní listiny a začaly se pomaličku balit domů. 
Jsme rádi, že vše dobře skončilo a jediné o co jsme letos přišli byl jeden mléčný zub :-)

Poděkování patří také sponzorům :

CAMPA-NET a.s., TRAFIKA U KLÍČŮ, ForTel Jeseník

Fotografie ZDE
 

9. března 2011 - VYHLÁŠENÍ ČTENÁŘE ROKU 2011

Knihovna V. Priessnitze v Jeseníku se připojila k nové akci, kterou založil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Každý rok se bude oceňovat nejlepší čtenář z oddělení pro dospělé a děti. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku je počet výpůjček knih za uplynulý rok.
Dne 9.3.2011 v 15.00hod. proběhlo slavnostní předávání cen nejlepším čtenářům za rok 2010. Na tuto událost byli pozváni tito hosté – starostka města Jeseník Ing. Marie Fomiczewová, ředitelka městské knihovny v Nyse Joanna Kanin a samozřejmě i hlavní host tohoto dne, Nikola Květáková, která zvítězila v kategorii mládeže z celkovým počtem 278 vypůjčených knih za rok 2010. Vítězka za dospělé oddělení p. MUDr. Zdeňka Fantová se bohužel zúčastnit nemohla. Ta měla vypůjčených 337 knih za rok 2010.
Děkujeme všem zúčastněným a ještě jednou blahopřejeme vítězům.

Fotografie ZDE
 

22. února 2011 - PREZENTACE HISTORIE KNIHOVNY V KLUBU DŮCHODCŮ

22.února jsme byli pozváni do Klubu důchodců. Zde jsme na přání paní Aleny Trunečkové vyprávěli přítomným seniorům o historii i současnosti knihovny. Ředitel Miloš Richter si připravil prezentaci, kde mohli zúčastnění vidět, jak vůbec knihovnictví na Jesenicku vznikalo. 

Po skončení promítání následovala velmi živá debata o knihovně a o knihách celkově. 
Při tomto rozhovoru jsme se dozvěděli zajímavé informace od těch, kteří si dobu, o níž jsme vyprávěli, sami prožili.

Fotografie ZDE / Video ZDE
 

17. ledna 2011 - LiStOVáNí - Lichožrouti
(autoři knihy : Pavel Šrut, Galina Miklínová)

Tři mladí a sympatičtí herci – Tomáš Drápela , Věra Hollá a Pavel Oubram nám přijeli zahrát příběh o nejobratnějším lupiči všech dob, a to Lichožroutovi. Je to záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Jejich tajemný svět herci zahráli vtipně, napínavě a s kapkou herecké improvizace. 
Děti ze ZŠ Průchodní, pro něž bylo představení připraveno, byly nadšeny a s herci radostně spolupracovaly!

O projektu scénického čtení LiStOVáNí

V seriálu LiStOVáNí je každý měsíc představen nový titul. Jde vždy o přibližně hodinové divadelní vystoupení, které chce děj knihy, jazyk autora, atmosféra dané literatury přiblížit obecenstvu (zatím složenému převážně ze studentů), které se tak vrací zpět k tomu, co tu bylo první - ke knize. Nepředstavujte si nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, jde o regulérní představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem. LiStOVáNí probíhá každý měsíc ve třech městech a příležitostně se objevuje i na nejrůznějších knižních či multikulturních festivalech.

Více o LiStOVáNí ZDE

Děkujeme sponzorům akce : Omya CZ, s.r.o. , CAMPA-NET a. s.


Fotografie ZDE / Video 1, Video 2, Video 3


ROK 2010

9. prosince 2010 - VYPOUŠTĚNÍ BALÓNKŮ

Letošním dnem pro pokus o překonání rekordu ve vypouštění balónků s přáním Ježíškovi, 
se stal čtvrtek 9.12.2010.
Bohužel jsme tento rekord nepřekonali, i když se zúčastnilo celkem 181 míst z celé ČR. Nakonec se vypustilo téměř 68 000 balónků, a to je velmi slušný výsledek.
Naším úkolem bylo již od brzkého rána nafouknout 600ks balónků a uvázat je na provázky.
Takže si jistě dokážete představit, že to nebyla moc velká legrace.
Ve tři hodiny jsme již byli přichystáni k rozdávání balónků.
Pak už se pomaličku zaplnil přilehlý parčík a parkoviště fialovými balónky.
A kolik se těch našich balónků vlastně vypustilo?
Rozdalo se cca 400 kusů, avšak zapsaný počet do rekordu činil pouhých 200 balónků. Pak už se jen vylosovaly přání, které děti vyrobily a ocenili jsme 10 šťastných výherců krásnými cenami.
Na závěr bychom rádi poděkovali Dobrovolným hasičům, Městské policii za dohled a sponzorům.
Sponzor akce:
 
       

Fotografie ZDE
 

1. prosince 2010 - KRUHY V OBILÍ

Na první prosincový den jsme si pozvali paní Toňu Plíškovou, která nám měla vyprávět o mimozemských civilizacích a zajímavostech, jakými jsou i kruhy v obilí. 
Bohužel se musela pro velmi malou účast přednáška zrušit.
 

24. listopadu 2010 - LADAKH - INDIE

24.listopadu  proběhla v knihovně cestopisná beseda na téma Ladakh-Indie, 
putování Malým Tibetem. Postupem času chodí na přednášky čím dál více lidí, 
ale tentokrát jich bylo opravdu hodně. Standartně se na dětské oddělení, 
kde se vyklidí malý prostor, ve kterém se promítá a beseduje, vejde max. 30 
lidí. Teď ale přišlo zhruba o 10 účastníků víc, a to byl počet, který jsme 
ještě registrovali. Pak už se to zkrátka nedalo. Někteří dokonce přicházeli 
ještě během vyprávění dvou sympatických cestovatelů Dušana Jiráska a 
Alexandry Polákové ! Bohužel jsme se těmto návštěvníkům museli omluvit za 
malou kapacitu a s lítostí je poslat zpátky domů. Tímto bychom chtěli 
poděkovat všem, kteří si udělali čas a přišli se podívat na velice zajímavou 
a krásnou besedu s promítáním fotek a video nahrávkou o Indii. 

Fotogalerie ZDE / Video ZDE
 

4.-10. října 2010 - TÝDEN KNIHOVEN

Sekce veřejných knihoven SKIP i letos vyhlásila již 14. ročník celostátní akce Týden knihoven. Letošní motto – KNIHOVNA PRO VŠECHNY. Cílem aktivit knihoven 
na podporu knih a čtenářství je nabídnou atraktivní využití volného času nejen novým čtenářům, ale pečovat hlavně o naše čtenáře stávající.

Během této akce jsme připravili pro dospělé i dětské čtenáře 

KNIHOVNICKOU AMNESTII – vrácení knih bez placení pokuty

REGISTRACI NOVÝCH ČTENÁŘŮ ZDARMA
 

14. října 2010 - CESTOPISNÁ BESEDA - JIŘÍ MÁRA - NOVÝ ZÉLAND

- Tentokrát nás sympatický Jiří Mára zavedl na Jižní ostrov. Cestovatel se stal prvním a jediným českým vozíčkářem, který procestoval a dokonale poznal nejvzdálenější zemi světa. Společně s ním a jeho průvodci Jiřím Márou a Štefanem Kunou jsme se mohli seznámit s krásnou přírodou většího z novozélandských ostrovů. Viděli jsme lachtany, tučňáky, papoušky, i velryby a obdivovat jsme mohli majestátnou horu Mount Cook i zvláštní Palačinkové Skály. Jižní ostrov Nového Zélandu je neuvěřitelně pestrý a zajímavý a zcela určitě patří k nejkrásnějším místům světa.

Fotografie ZDE
 

23. září 2010 - PO STOPÁCH JOHANNA SCHROTHA

Ve čtvrtek 23. září 2010 pořádaly knihovny jesenického regionu soutěžní dopoledne pro dětské čtenáře v Lipové-Lázních. Celé soutěžní klání organizovala paní Zdeňka Šimíková.

Soutěžilo se na různých místech charakteristických pro Lipovou. 
Např. v Muzeu Johanna Schrotha, lázních nebo u Památníku obětem Frývaldovské stávky. Za jesenickou knihovnu byli vysláni – Jáchym Cenek, Berenika Novotná, Tomáš Horčička, Veronika Franková, Karin Neubauerová a Aneta Slowiková. Vítězi byly nakonec děti z Lipové. V loňském roce se podobné setkání knihoven našeho regionu konalo v Javorníku.

Fotografie ZDE
 

28. června 2010 - BESEDA S NUMEROLOŽKOU HANNAH J. NESVADBA

V tento den nás navštívila numeroložka – karmaložka Hannah J. Nesvadba se svým manželem Zbyňkem Nesvadbou - detoxikačním poradcem v oblasti řízené a kontrolované detoxikace organizmu dle MUDr. Josefa Jonáše.

Autorka nově vyšlé knihy – Karmická numerologie II. aneb Osudy v rodinách se opakují, se specializuje na karmu skrytou v určitých datech a uvádí pestrou charakteristiku osob, jež mají ve svém datu narození karmická čísla. Ukázkové příběhy těchto lidí jsou většinou hodně dramatické, najdeme mezi nimi i českého „heparinového vraha“. V knize se ale nedozvíte jen to, zda patříte k osudem stíhaným „karmíkům“, ale i jak se karma čistí. Zjistíte, která data a roky jsou karmické a naučíte se sestavit numerologickou mřížku.

Více o Hannah J. Nesvadba ZDE

Fotografie ZDE

9. června 2010 - KOLOBĚŽKA 2010

Dne 9. června 2010 se konal již šestý ročník sportovní soutěže Koloběžka 2010.

Tento rok se soutěž povedla krásně. Bylo hezky slunečno, a tak bylo jasné, že si děti letošní koloběžkování užijí.
Zápis do startovací listiny začínal již tradičně v 15.00. Dětí se tento rok zúčastnilo osmnáct. 
Krepové papírky lemovaly trasu v přilehlém parčíku a děti se již nemohly dočkat na samotný start tohoto veselého závodu.
Každé dítko dostalo pořadové číslo a malou laskominu a čaj při příchodu. 
V 16.00hod. to všechno propuklo.
Pan ředitel odmávnul prvního soutěžícího a na stopkách začal nekompromisně běžet čas…..
Ten se zapsal do listiny pro kontrolu a pozdější vyhlašování.
Když poslední závodník projel cílovou „branou“, my paní knihovnice jsme se vydaly na sečítání výsledků.
Po vyhlášení vítězů a jejich ocenění ještě chvíli pokračovala volná zábava při hudbě, která doprovázela celé soutěžení.
Zavítala k nám i návštěva z blízkého Polska a nezapomněla s sebou ani tentokrát přivézt malé „koloběžkáře“. 

Pro děti bylo připraveno mnoho zajímavých cen, za které bychom chtěli poděkovat hlavnímu sponzorovi knihovnických aktivit pro rok 2010 CAMPA-NET a. s.

Fotografie ZDE / Video ZDE

26. března 2010 - NOC S ANDERSENEM 2010

26.března se uskutečnil již šestý ročník mezinárodní akce Noc s Andersenem.

Do Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku přiletěli tento večer mimozemšťani!

Každý účastník si měl totiž vyrobit buď masku nebo postavičku Ufona, která pak byla patřičně oceněna. Někteří nocležníci vypadali vskutku zajímavě, až strašidelně.
Pan místostarosta Jiří Staňa nám originálním způsobem přečetl pohádku Ferda a návštěvníci z neznámé planety. Celý příběh, ale bohužel nedočetl, ale i tak mu za jeho hezké čtení děkujeme. 
Také letos jsme se vydali na večerní výlet. Tentokrát to bylo na hvězdárnu. Počasí nám vyšlo krásně, bylo jasno, až na ten silný vítr, co nám cestou foukal do zad. Nahoře bylo nádherně, prohlédli jsme si Měsíc, Saturn a Mars. Pak se rozpoutala vášnivá debata o teplotě různých planet a než jsme se nadáli, dvě hodiny na hvězdárně uběhly, jako voda. Hlavně bychom chtěli poděkovat milému panu „hvězdáři“ Pavlu Kláskovi, který s námi ty dvě hodiny statečně zvládl a snažil se zodpovědět všechny možné i nemožné otázky, které mu děti dávaly.
Pak už na děti čekaly v knihovně různé soutěže, hry a také vyrábění.
Kolem půlnoci již některé dětičky usínaly a tak jsme pomohli rozbalit spacáky a přichystat místa na spaní.
Ráno jsme posnídali koláčky a čaj, rozdali dětem pamětní listiny a doufali, že si je rodiče vyzvednou. To se také stalo a my jsme si mohli oddechnout, že vše dobře skončilo.

Fotografie ZDE / Video ZDE

2. března 2010 - VÝSTAVA OBRÁZKŮ Z POHÁDEK A VEČERNÍČKU

V tento den se k nám přišly podívat děti na své malované obrázky.

Fotografie ZDE / Video ZDE

1. března 2010 – AUTORSKÉ ČTENÍ SPISOVATELKY PETRY BRAUNOVÉ

První březnový den nás navštívila sympatická spisovatelka Petra Braunová.
Od brzkého rána na ni čekaly celkem čtyři besedy s dětmi od 9 do 11 let. 
Paní Braunová dokázala zaujmout všechny skupiny dětí, jak poutavým čtením svých knih, tak i veselým vyprávěním z jejího života. Děti byly nadšeny, hned si chtěly prezentované knihy vypůjčit a dočíst si ten zajímavý příběh doma.
Myslím, že toto autorské čtení bylo velmi povedené a pro ty, kdo by se chtěli o paní spisovatelce dovědět víc, přikládám její oficiální webové stránky: www.petrabraunova.cz

Fotografie ZDE / Video ZDE


ROK 2009

14. - 23.  prosince 2009 - VÝSTAVA POTULNÁ POHÁDKOVÁ ZEMĚ VÍTĚZSLAVY KLIMTOVÉ

V období od 14.12.-23.12. proběhla na dětském oddělení krásná výstava loutek od p. Vítězslavy Klimtové.

Tato potulná výstava slavila úspěch ve všech knihovnách našeho okresu. Na loutky se do naší knihovny přišlo podívat přes 200 lidí, což svědčí o velkém zájmu veřejnosti i škol.

Je jen škoda, že s námi různí skřítci, bábrlinka a princezna nemohli zůstat déle...

Fotogalerie zde
  

10. prosince 2009 - VYPOUŠTĚNÍ BALÓNKŮ S PŘÁNÍM JEŽÍŠKOVI

Letošním dnem pro pokus o překonání rekordu ve vypuštění balónků s přáním Ježíškovi,
se stal čtvrtek 10. 12. 2009.
Bohužel jsme tento rekord nepřekonali, i když se zúčastnilo celkem 147 míst z celé ČR.

Celý článek a fotogalerie zde
  

3. prosince 2009 - EGYPTSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ 

Na poslední besedu v tomto roce jsme si pozvali úžasného cestovatele Tomáše Černohouse.

Na tuto besedu přišlo opět mnoho nadšených zájemců. 

Celý článek a fotogalerie zde
  

5. listopadu 2009 - BANÁT  naši krajané a jejich krajina

Toto podzimní odpoledne nás navštívil milý cestovatel Tomáš Černohous, který si pro nás tentokrát připravil zajímavé povídání o Banátu. 

Celý článek a fotogalerie zde
  

21.října 2009 - EKVÁDOR A GALAPÁGY

Dne 21.října nás navštívili sympatičtí cestovatelé Alena a Jiří Márovi.
Jejich povídání o zajímavých cestách, společně s jejich synem, který je na invalidním vozíku, si přišlo poslechnout úctyhodných 30 návštěvníků.

Celý článek a fotogalerie zde
  

5.října 2009 - VYHLÁŠENÍ FOTOSOUTĚŽE ANEB ÚSPĚCH DĚTÍ Z JESENÍKU

Dne 5.října se konala společná výstava českých a polských fotografů v Městské knihovně v Nyse.
Česká porota, ve složení Ivo Netopil, Petr Šaj a Soňa Kovaříková se setkala 17.října v městské knihovně Šumperk.

Celý článek a fotogalerie zde
  

3. června 2009 - KOLOBĚŽKA 2009

Dne 3. června 2009 se konal již pátý ročník sportovní soutěže Koloběžka 2009.

Celý článek a fotogalerie zde
  

20. května 2009 - PORTOLÁNOVÝ ATLAS Z ROKU 1563

Dne 20. května byla zahájena vernisáž k zapůjčenému Portolánovému atlasu z roku 1563. Tento atlas byl zapůjčen Vědeckou knihovnou v Olomouci na dobu 14 dnů.

Atlas byl nalezen v roce 2006 při stěhování nejvzácnějších knih z archivu do nové budovy. To přitom nikdo netušil, že mezi starými tisky se skrývá skutečný poklad. Portolánový atlas, jehož autorem je Jaume Olives, pochází z roku 1563. Po geografické stránce pokrývá atlas oblast Středozemního i Černého moře a zhruba severní část Atlantiku.

Atlas je bohatě kolorován, kromě pestré škály stále svěžích barev se v nemalé míře při výzdobě uplatnilo stříbro i zlacení. Skládá se ze sedmi folií. Atlas byl vyroben vysoce nákladnou technikou ruční kresby na pergamen. Všechny pergamenové listy jsou ohnuty ve hřbetu a přilepeny na papír. Vše je vázáno do hnědé kůže zdobené protlačovaným slepotiskem. Exemplář je ve výtečném stavu. 

Fotogalerie zde
  

  
4. dubna 2009
- NOC S ANDERSENEM 2009

…odbíjí šestá hodina večerní a první účastníci se scházejí v knihovně, aby společně s ostatními prožili noc plnou zážitků, soutěží a zábavy. Ptáte se, co je to za akci?? No přece Noc s Andersenem, které se účastníme již po páté!

Dvacet malých nocležníků jsme hezky přivítali, rozloučili se s rodiči a každému jsme přidělili jmenovku, abychom věděli, jak je správně oslovovat.

Pak už se šly děti honem převléct do připravených masek a módní přehlídka mohla začít!

Celý článek zde
/ Fotogalerie zde
 

 
3. března 2009
- MASOPUST

3. března nás navštívily děti z MŠ Jiráskova. Už z dálky jsme je slyšeli. Různé nástroje, písničky, hlahol a veselí se nedalo přeslechnout. Děti v originálních vlastnoručně vyrobených a pomalovaných brýlích nám zazpívaly a zarecitovaly masopustní písničky a básničku. Jejich krásné vystoupení jsme ocenili pohoštěním
v podobě koláčků a voňavého čaje.
 
Ačkoliv bylo březnové ráno trošku chladné, veselá nálada a pohoda byla vidět a hlavně slyšet, kam jen jste se podívali.

Fotogalerie zde
 

 
17. února 2009
- ORIGAMI - Japonské umění skládání papíru

17. února k nám zavítal milý host, pan Lukáš Chmela, který skládá z malých papírků ještě menší výrobky – origami.
Ano, toto „zasněžené odpoledne“ bylo v duchu japonského umění skládání papíru.
Ačkoliv byl o tuto besedu projeven velký zájem, nakonec přišlo jen velmi málo návštěvníků. 
Pan Chmela si připravil krátkou, ale zajímavou prezentaci o vzniku origami a přivezl s sebou, supa, slona, myš, pavouky, jeřába a jiné. Samozřejmě ne živé, ale poskládané z papíru.
Mohli jste se naučit základní sklady, různé zvířata či tvary.
Na ukázku máte ve fotogalerii vloženy fotografie z této besedy.

Fotogalerie zde
 

 
4. února 2009
- JERUZALÉM V POHYBU ANEB VIDEOPROCHÁZKA PO SVATÉM MĚSTĚ

Dne 4.února se v Knihovně Vincence Priessnitze uskutečnilo setkání s mladým cestovatelem Tomášem Černohousem. Na tuto besedu přišlo mnoho nadšených zájemců. 

17:05... přichází třicátý návštěvník a hledá volné místo na sezení. V tuto chvíli to už byl trošku problém, ale my jsme šikovné a místečko jsme posléze našly.
Tiché švitoření v našem „promítacím sále“ po chvíli přerušil sám p. Černohous videoprocházkou po Jeruzalémě. Vyprávění mělo několik etap. 
První byla historie, pak současnost a nakonec se rozpovídal i o bojích a konfliktech, které se zde odehrávají.
Svá slova prokládal promítáním fotografií a přehráváním poutavého videa.
Mohli jsme nahlédnout do svatých chrámů a hradeb, trhů plných různých předmětů, látek a volně se prodávajících potravin. 
Sám cestovatel zde strávil dva měsíce práce v místním hotelu. I z tohoto přivezl video ukázku, z níž na nás mávali snědí muži a ženy a říkali na kameru trošku zkomolený výraz:„Jak se mášž?“:)
Pan Černohous si s sebou přivezl i několik krásných suvenýrů z Jeruzaléma, které byly k nahlédnutí na připraveném stolečku.

Tímto bychom chtěli poděkovat milému cestovateli T. Černohousovi a všem účastníkům za hezký středeční podvečer.

Fotogalerie zde
 

 
21. ledna 2009
- FIGURKY Z MODURITU

Také rádi modelujete? Nebo jste to ještě nezkusili? Pro jedny i pro druhé bylo určeno další vyrábění v knihovně.

Fotogalerie zde
 


14. ledna 2009 - PAPÍROVÉ TALÍŘE

První vyrábění v novém roce 2009, bylo moc zajímavé a zábavné. Z obyčejných papírových talířů jsme vyrobili mnoho krásných postaviček a hraček.

Fotogalerie zde


ROK 2008

17. prosince  2008 -VÁNOČNÍ DÍLNA V KNIHOVNĚ

Poslední prosincová středa patřila dalšímu vánočnímu vyrábění.
Povedlo se nám vytvořit krásné sněhuláčky a jiné předměty.

Fotogalerie zde
 


11. prosince  2008 - ZNÁTE VÁNOCE, ANEB POVÍDÁNÍ O ZVYCÍCH

V tento den přišly děti z MŠ Jiráskova na vánoční povídání o zvycích, které jsou pro toto období zásadní. 
Příchozí vítal kouzelný skřítek, který je pomocníkem samotného Ježíška.
Děti se posadily do kroužku a se zájmem poslouchali, co jim paní knihovnice říkala. 
Zodpověděly několik otázek, přičichly si ke skořici, vanilce a hřebíčku a měly poznat co to je za vůně. 
Děti byly šikovné, a tak věděly všechny správné odpovědi. 

Toto skořicovo-vanilkové odpoledne bylo kouzelné svým úmyslem i výsledkem.

Příští Vánoce naviděnou...

Fotogalerie zde10. prosince  2008 - ADOLF DUDEK V NAŠÍ KNIHOVNĚ

………odbíjí 10.00 hodina, dveře se rozletí a v nich kupa malých dětí plných očekávání.
A na koho vlastně děti čekají??
Na známého ilustrátora dětských knížek, Adolfa Dudka.
Při jeho dovádění, nezůstalo ani jedno dítko klidné.
Křik, rámus a jiné zvláštní zvuky se v toto dopoledne neslo celou naší knihovnou.
Pan Dudek není z těch, co by v klidu seděli za stolem a povídali o své práci. 
Naopak, každé dítě mělo možnost ukázat, jak je šikovné. Malovalo se na tabuli, poznávali se zvířátka, cvičilo se a mnoho dalšího.
Zářící očka odcházejících dětí , však potvrdily, že se tato veselá akce podařila! 

Fotogalerie zde10. prosince  2008 - VELKÉ VÁNOČNÍ VYRÁBĚNÍ

Tuto středu se tvořily vánoční dekorace a ozdoby. 
Koukněte do fotogalerie..

Fotogalerie zdeVYPOUŠTĚNÍ BALÓNKŮ S PŘÁNÍM JEŽÍŠKOVI

  V úterý dne 9. 12. 2008 se naše knihovna zúčastnila pokusu o rekord ve vypouštění balónků s přáním Ježíškovi, kterou pořádala agentura Agency Je5 ve spolupráci s agenturou Dobrý den. 

  Lidé z 270 míst celé České republiky společně v jednu chvíli na signál Frekvence 1 vypustili k nebi 100 858 přání krásných a spokojených vánočních svátků a překonali tím dosavadní rekord z minulého roku.
 
Podrobnosti a fotogalerie zde

ZA ČÍM DO INDIE?

Dne 26. listopadu k nám do knihovny zavítala velmi milá návštěva z Prahy.

Pan Dušan Jirásek se svou přítelkyní Alexandrou Polákovou s sebou přivezli atmosféru plnou ostrých chutí, šperků a cinkavých náramků. Jejich „dovolená v Indii“, pokud se tomu tak dá říkat, trvá průměrně 3 měsíce. A čím že je tato země tak okouzlila? 
Je toho mnoho. Kultura tamních národů, země bohatá na pohádkové chrámy a kostely či snad nádherné ženy zdobené náramky a různými kamínky, jsou jen smítkem toho všeho, co Indie nabízí.
Na jedné straně je krása a luxus, na straně druhé se odráží chudoba. Avšak i tak jsou obyvatelé nějak „bohatí“.
Povídání mělo tři části. 
V první z nich nás pomocí promítání diapozitivů seznámili s chrámy a budovami daleké Indie.
Druhá část byla o samotném životu Indů a jejich kultury. A poslední byla „Cesta za poznáním“. 

Myslím, že se každý, kdo tuto zajímavou přednášku slyšel, vypraví v nejbližší době do Indie. :)
 
Fotogalerie zde 


 
HRY S UBROUSKY


Druhou listopadovou středu bylo pro Vás připraveno vyrábění pomocí ubrouskové techniky. Dříve jsme vyráběli obrazy a tentokrát jsme si „poubrouskovali“ cokoliv nás napadlo. A na to, jak moc se nám to podařilo, se můžete podívat do fotogalerie.

Fotogalerie zde 


 
VÝROBKY Z PŘÍRODNÍCH MATERIÁLŮ


22. října 2008. Tato středa byla tentokrát věnovaná vyrábění z přírodních materiálů, protože takových krásných výrobků není nikdy dost. Koukněte do fotogalerie. 

Fotogalerie zde AUTORSKÉ ČTENÍ PAVLA JOSEFOVIČE HEJÁTKA

1 5. října 2008 byl pozván do Knihovny Vincence Priessnitze známý básník a umělec Pavel Josefovič Hejátko.

Svíčkami osvětlená místnost jen dokreslila tu správnou atmosféru k autorskému čtení.
Hejátkův osobitý přednes se nesl celou místností a hrstka příchozích posluchačů jen tiše dýchala a poslouchala recitované verše. Autor si k tomuto čtení vybral čerstvě vycházející sbírku Pomníky z asfaltu. Je to jeho v pořadí třetí dílo. S sebou přivezl i dvě předchozí sbírky Hlenobytí a Tanec kostlivců, které si bylo možno zakoupit.

Obsah jeho tvorby spočívá v kritice jak doby dnešní, tak i minulé. Avšak to je důvod, proč si jeho knihy přečíst, obdivovat nebo snad i zavrhnout...? 
To si však musí každý přebrat sám, jaké pocity v něm toto čtení vyvolalo.

Fotogalerie zde 


 
VÝSTAVA CESTA MĚSTEM


Dne 7.10. se v Rytířském sálu Vlastivědného muzea Jesenicka konala vernisáž dětských prací na téma Cesta městem. 
První zahájení „putovní“ výstavy bylo v polské Nyse, pak v Šumperku a nakonec u nás v Jeseníku. 
Knihovna Vincence Priessnitze byla poslední, kdo tuto výstavu představil. 
Pozvání na slavnostní dopoledne přijali zástupci Základní školy v Jeseníku, ředitelka knihovny v Šumperku a ředitelka knihovny v Nyse se svými spolupracovníky.
Jak již bylo zmíněno, výstava nesla název Cesta městem. Děti měly zachytit krásy svého města na papír a myslím, že všechny obrázky jsou moc vydařené. 
A kdo vlastně přišel na to, aby se vůbec soutěž konala?? 
Prvotní nápad vznikl v knihovně v Šumperku a partnerské knihovny z Nysy a Jeseníku se k tomuto přidaly.

Obrazy jsou do konce listopadu vystaveny na dětském oddělení. 

Fotogalerie zde 


 
ZVÍŘÁTKA Z KVĚTINÁČŮ


8.října jste si mohli z docela malých květináčků, trochy barev a zbytků papíru vykouzlit veselá zvířátka. Nakouknout můžete do fotogalerie.

Fotogalerie zde 


 
VESELÉ VAŘEČKY


17. září bylo sice venku škaredě, ale to nám, malým a velkým neubralo na náladě. 
Vařečky, to bylo to důležité pro tuto středu. Oči, uši, pusa, nos, to vše se lepilo na vařečku.
Koukněte do fotogalerie, jak jsme byli šikovní….

Fotogalerie zde 


 
BAREVNÉ ZÁŘÍ


Dne 10.9. , druhý školní týden bylo pro Vás připraveno podzimní vyrábění z přírodních materiálů.

Stačil jen slaměný klobouček, vařečka, různé šišky, větvičky, lístky, no prostě všechno to krásné, co nám příroda kouzlí v podzimním období.

Děti se svou pestrou fantazií a šikovnými prstíky vytvořily nádherné dekorace do svých domovů, nebo i dárek pro své blízké.

Fotogalerie zde 


   
BAREVNÉ VĚTRNÍKY

Pokud se vám líbí jak si vítr hraje s různobarevnými větrníky, tak poslední červencová středa byla jako stvořená pro Vás. Vznikly nádherné ozdoby do oken, zahrádek nebo jen tak do květináče.
 
Fotogalerie zde
 

PRÁZDNINY U MOŘE

…..co si představit pod pojmem prázdniny u moře? No přece vodu, koupání, sluníčko, klid a prázdninovou pohodu. Ta vládla i ve středu 6.8., kdy jsme si tentokrát připomněli symboly lét. Připlula k nám i exotická ryba, chobotnice a nezbytná byla i loď na moři. Škoda jen, že to moře není u nás…
 
Fotogalerie zde
 

MEZI ZVÍŘÁTKY

13. 8. byl datum zasvěcený stříhání, lepení a dobré náladě. Podívejte se sami, jak se to našim malým umělcům podařilo :) 
 
Fotogalerie zde
  

OBRAZY

Ve středu 20.8. jste potřebovali obyčejné špejle, ubrousek a trošku víc šikovnosti, aby se Vám povedlo to, co nám. Vyráběli jsme obrazy z ubrousků. Netradiční na tom byl samotný rámeček obrázku, který vznikl z již jmenovaných špejlí. Doufám, že vyrobené obrazy Vám doma budou dělat radost.
 
Fotogalerie zde
 

ZVÍŘÁTKA Z PAPÍRU A KORÁLKŮ

Ve středu 23.7. jste měli možnost přijít na vyrábění do naší knihovny.
Tentokrát jste potřebovali jen barevné papíry, kousek drátku, korálky, šikovné ruce a fantazii.
To vše pak dotvořilo originální ozdoby do pokojíčků, nebo dárky pro vaše blízké.
  
Fotogalerie zde

SKLENICE PLNÉ PŘEKVAPENÍ

Na středečním odpoledni, chvilku sedni, 
připrav si nástroje a v mžiku výtvor je!
Stačila jen čistá sklenička a najednou se z ní stala krásná postavička.
Byla tu myška čtivá,
strašák, který ti hrábkama zamává,
I žabák malý, byl s námi.
Ti, kdo na prázdninové odpoledne přišli, s úsměvem a krásným výrobkem spokojeně odešli :)

Fotogalerie zde
 

FIGURKY Z BAMBULÍ

Dne 9.7. se tvořilo z bambulí. Pestrobarevnými vlnami se to jen hemžilo. Nejvíc se dětem zalíbila bambulová myška a každý si ji chtěl hned vyrobit. Fantazie se opět projevila a vznikali různí tvorové z velkých, malých či střapatých bambulek. Takže kdo tuhle středu přišel, poznal, že se bambule nenosí jen na zimních čepicích.:)
 

Fotogalerie zde

KOLÍČKOVÁ STŘEDA

Poslední červnová středa patřila vyrábění z kolíčků. I počet malých umělců předčil minulá vyráběcí odpoledne. 
Nakonec se nás sešlo devět. 
Každý se hned posadil, podíval se, co se to vlastně bude vyrábět a pak už se jen stříhalo, lepilo a vymýšlelo, co se dá z těch kolíčků všechno vytvořit.
Tak budeme doufat, že i ta další akce bude tak povedená.
 

Fotogalerie zde

STEZKA VINCENCE PRIESSNITZE

Na čtvrtek 19.6.2008 byl pro děti a knihovnice z jesenického regionu připraven turisticko-zábavný den.
V loňském roce toto zařizování padlo na knihovnu ve Zlatých horách.
Toto letní odpoledne však tentokrát pořádala naše knihovna.
 

Podrobnosti zde / Fotogalerie zde

FILIGRÁNY

Ve středu 18.6. se v Knihovně Vincence Priessnitze pro změnu zase vystřihovalo. I když předkreslené šablony s obrázky vypadaly jednoduše, u samotného boje s nůžkami se mnohé dítko zapotilo 
Pak si děti vše dozdobily a mohly se jít domů pochlubit, jak byly šikovné.

Fotogalerie zde
 

TĚSTOVINOVÁ STŘEDA

Dne 11.6. se konalo „těstovinové odpoledne.“ Děti a jejich rodiče si mohli přijít vyrobit hezké předměty z těstovin. Mnozí si to nedokázali představit, ale výsledky byly moc povedené.

Fotogalerie zde
 
 

KOLOBĚŽKA 2008

Na koloběžkový den si počasí vybralo opět zamračenou tvář.
Ráno 4.června to sice vypadalo dobře, ale postupem času se přihnaly mraky a začalo pršet.
My jsme však neztráceli naději a pomalu začali chystat vše proto, aby letošní koloběžka děti bavila,potěšila a odměnila za jejich sportovní výkony.
 

Podrobnosti zde


 
BAMBIRIÁDA

NESTŮJ! POJĎ SE PŘIDAT
Máš právo mít kamarády
Dne 23.5.2008 se Knihovna Vincence Priessnitze zúčastnila již desátého ročníku Bambiriády.
Pro děti byl připraven pestrý program různých středisek a sdružení, které působí na Jesenicku.
 

Podrobnosti zde


 
OMLUVNÝ DOPIS TOMÁŠE ČERNOHOUSE

Dobrý den, 
       velmi rád bych se Vám ještě jednou velice omluvil za dnešní den. Taková situace se mi ještě nikdy nestala. Moc mě mrzí, že nastala právě u Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku.
       Měl jsem tento týden již dvě přednášky a měl jsem zafixováno, že mám mezi nimi a tou Vaší den volno a ve čtvrtek jedu k Vám, bohužel tomu tak nebylo a měl jsem u Vás být již dnes. Příjměte prosím mojí velkou omluvu.
       Byl bych moc rád, kdybyste na mě nezanevřeli a dali mi ještě jednu šanci a já si mohl napravit reputaci, třeba právě při sychravém podzimním počasí. Věřím, že by mohlo přijít více lidí než dnes a já bych zařídil, aby se má dnešní chyba neopakovala.

S podzravem
Tomáš Černohous

VÝTVARNÁ AKCE - CESTA MĚSTEM

Zakladatelem této výtvarné akce byla městská knihovna v Nyse. Do tohoto se zapojila i knihovna v Šumperku.
Namalovat své město, to byl cíl, kterého se děti chopily s velkým nasazením. 
Hlavními aktéry malování se staly děti z 5. třídy ZŠ Průchodní, které k nám přišly ukázat jak umí malovat a jak dobře znají město Jeseník.
Techniky byly různorodé, děti mohly využít své fantazie a vytvořit tak malá umělecká dílka. 
Jejich práce budou vystaveny i v naší knihovně.

Samotná vernisáž se konala 8.5.2008.
Tento sváteční slunečný den měli Poláci tzv. den knihovníků, na který jsme byli též pozváni.
Mezi hosty byla i starostka Nysy p. Jolana Barska, bývalá ředitelka městské knihovny v Nyse p. Irena Paszkiewicz a z blízkého okresu Šumperk přijala pozvání ředitelka knihovny p. Zdeňka Daňková. 
Posezení bylo u Nysského jezera a celá průvodní akce byla vydařená.

Fotogalerie zde

30. DUBEN, ANEB PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Na den, který patří pálení čarodějnic, jsme si pro děti přichystali vyrábění malých čarodějnic z kousků látky a nepostradatelného koštěte ze špejlí.
 
Odpoledne pilně pracovali, aby se jim jejich výtvor povedl. 
Mohli si i vyrobit vystřihovánky z papíru s čarodějnickým motivem.

Tak budeme doufat, že nás do druhého dne neupálí ... :o)

CESTOPISNÁ PŘEDNÁŠKA "IDIOTI NA PLAVBĚ KOLEM SVĚTA"

16.4.2008 nás navštívil milý cestovatel Vladimír Šimek.
Jeho přednáška o neuvěřitelné cestě kolem světa v replice Magalhaesovy lodi Victorie, kterou pomocí vlastních sil a zdrojů postavili v období 4 let, všechny zaujala.
Sám Šimek na této lodi strávil 18 měsíců, takže poutavé promítání filmu doplňoval svými originálními zážitky.
Nakonec připravil malou tombolu, v níž hlavní cenou byla kniha, o této plavbě.
Bylo by škoda opomenout i další ceny.
Skutečná čočka, která byla nedílnou součástí stravy, na pětileté výpravě za splněním snu, publikum pobavila i překvapila.
I kousek plachty z Victorky udělal radost…
Dík patří i sponzorovi MAXPORT TEAMU, který daroval cestovateli triko.
Hostovi se u nás líbilo a slíbil, že při první cestě do okolí se k nám vrátí.
 
Fotogalerie zde


 

"NOC S ANDERSENEM 2008"

Datum 28.-29. března patřilo mezinárodní akci Noc s Andersenem. 
Tentokrát se zúčastnilo 18 dětí ve věku 8-11 let a jako každý rok byla podmínkou vstupu maska pohádkové bytosti.

Podrobnosti zde / Fotogalerie zde


 

DEN PRO DĚTSKOU KNIHU ANEB ADVENTNÍ ČAS V KNIHOVNĚ

V rámci celostátní akce „Den pro dětskou knihu“ jsme připravili po děti z mateřských školek a základních škol povídání o adventu, vánocích, vánočních zvycích,tradicích a pranostikách .
Starší děti si vyrobily ozdoby na vánoční stůl.

Fotogalerie zde

 

BESEDA S TERAPEUTKOU A SPISOVATELKOU ING. ZDEŇKOU JORDÁNOVOU

Dne 31.10.2007 se v Knihovně Vincence Priessnitze v Jeseníku uskutečnilo setkání s paní Zdeňkou Jordánovou. Sešlo se opravdu hodně zájemců. Přijeli i ze vzdálenějších míst našeho regionu, například ze Zlatých Hor. Asi 50 lidí vydrželo čekat ve stísněných prostorách, i když měla p. Jordánová více jak hodinu zpoždění (vybrala si cestu přes Červenohorské sedlo). 
Opět se nám potvrdilo, že prostory naší knihovny jsou nedostačující. Ale to přece už dávno všichni víme.

Fotogalerie zde


Petra Sikorová

 

TÝDEN KNIHOVEN

Sekce veřejných knihoven SKIP letos vyhlásila již 11. ročník celostátní akce TÝDEN KNIHOVEN letos s mottem „KNIHOVNICKÁ BAŠTA“. K této akci, která proběhla v týdnu od 1. – 7. října 2007, se připojila také Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku. Jako každý rok po celý týden probíhala ČTENÁŘSKÁ AMNESTIE – možnost vrácení dlouho zapůjčených knih bez zaplacení upomínky. 
Na dětském oddělení v pondělí 1.10.  probíhala každoroční PROVÁZKIÁDA, kdy si čtenáři či návštěvníci knihovny mohou přijít navázat provázek.
Doprovodným programem k této akci byla beseda připravená na středu 31. října 2007 od 16.00 hod na dětském oddělení knihovny s terapeutkou a spisovatelkou paní Ing. Zdeňkou Jordánovou. Její práce je zaměřena na osobní rozvoj člověka. Autorčiny knihy – např. Poznej svůj cíl, Karty úspěchu, Souvislosti a Tvoje dítě jako šance pro tebe. 

POHÁDKOVÁ FANTAZIE – BAŚNIOWE FANTAZJE

Naše knihovna v loňském roce oslovila Základní školu umění v Jeseníku, konkrétně paní Akritidisovou a paní Krhánkovou, aby se svými šikovnými malými umělci vytvořily dílka pro výstavu na téma – Já jsem malý čtenář. A jelikož dětská fantazie nezná mezí, tak krom postaviček z hlíny začaly vznikat i práce jiné a původní název výstavy se musel zobecnit na Pohádkovou fantazii. Nyní tato výstava zkrášluje prostory Městské knihovny v polské Nyse, se kterou naše knihovna spolupracuje. V úterý 19. června 2007 se v 11.00 hod. uskutečnila vernisáž právě v polské knihovně. Hlavními aktéry byly polské děti z dramatického kroužku, které si připravily krátkou pohádku s písničkami. Touto cestou by Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku poděkovala všem dětem, které na tuto výstavu přispěly svým talentem, paní Akritidisové a paní Krhánkové za pomoc při její realizaci. 

Fotogalerie zde


  
ADOLF DUDEK V KNIHOVNĚ

V rámci první Bambiriády v Jeseníku se k doprovodným programům zapojila také Knihovna Vincence Priessnitze. Adolf Dudek, nejprodávanější ilustrátor dětských knížek, seznamoval děti přímo v knihovně se základními malířskými technikami a pomůckami. Jeho interaktivní show jsou oblíbené hlavně pro Dudkův přátelský přístup, soutěžení během besedy a pro následné odměňování (a že si děti opravdu s sebou odnesly plno obrázků a časopisů!). Ačkoli k nám obě skupiny přišly „uondané“ díky parnému dni, pan Dudek je svým vtipným a „nahuštěným“ programem jistě příjemně osvěžil (jak šlo vidět na usměvavých tvářích). Děti se tak mohly těšit na další překvapení, které jim organizátoři Bambiriády připravili.

14. června  2007 - ZLATÁ HOREČKA

Ve čtvrtek 14. června 2007 pořádaly knihovny jesenického regionu soutěžní dopoledne pro dětské čtenáře na Zlatorudných mlýnech ve Zlatých Horách. Hlavní organizátorské břímě bylo tedy na paní Jitce Ivanové – knihovnici ze Zlatých Hor. Každá zúčastněná knihovna si připravila několik soutěžních disciplín. Soutěžilo se např. v chůzi na chůdách, v lukostřelbě, v pantomimě atd.. Poté nechyběla ani procházka po naučné stezce a opékání špekáčků. Za jesenickou knihovnu byli vysláni – Vašek Veselý, Vítek Veselý, Michal Dobeš, Peťka Rupová, Katka Borovcová a Eliška Přikrylová. Vítězem byl nakonec každý a o odměny se postarali štědří sponzoři. V loňském roce se podobné setkání knihoven našeho regionu konalo na Boží hoře v Žulové.
 

  

30. května  2007KOLOBĚŽKA 2007

Opět po roce se nám před knihovnou od 15. hod. začali hromadit malí „kolo - běžci“ a důvod měli veliký. Ve středu 30. května začínal už 3. ročník sportovně – soutěžního odpoledne Koloběžka. Jako každý rok se soutěžilo ve třech věkových kategoriích.
 
Podrobnosti zde / Fotogalerie zde30. března  2007
NOC S ANDERSENEM 2007

V Knihovně Vincence Priessnitze v Jeseníku proběhl v pátek 30.3.2007 třetí ročník dnes už mezinárodní akce „Noc s Andersenem“. Zúčastnilo se jí 16 dětí ve věku 8-12 let. Podmínkou účasti byla opět maska pohádkové bytosti. Děti jsou stále vynalézavější, bylo obtížné vybrat nejlepší. Měli jsme připravený program na celou noc. Navštívil nás Andersen (ředitel knihovny), přivedl s sebou neplánovanou, ale milou návštěvu, generálního ředitele Národní knihovny v Praze pana Vlastimila Ježka, který přečetl dětem pohádku z knihy Sluneční hroch Oranžoch. Dvě děvčata nám předvedla své umění ve hře na čelo.

Podrobnosti zde / Fotogalerie zde20. února  2007 - MASOPUST

V úterý 20.2.2007 navštívil naši knihovnu masopustní průvod dětí z mateřské školky Dittersdorfova. Nejen děti, ale i paní učitelky přišly s velikým halasem v krásných masopustních maskách a za své básničky dostaly výslužku v podobě sladkých koblížků a čaje.

Fotogalerie zde


 
14. února  2007
- MALOVÁNÍ S ADOLFEM DUDKEM

Dne 14.2.2007 proběhlo v knihovně V.Priessnitze v Jeseníku setkání dětí s ilustrátorem Adolfem Dudkem. 

Podrobnosti zde  / Fotogalerie zde


 
7. února  2007
- CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM - Maminky s dětmi v knihovně
 
Ve středu, 7.2.2007 se na dětském oddělení v naší knihovně uskutečnilo první setkání rodičů, dětí a knížek. Ve čtyři hodiny odpoledne přišly první maminky se svými dětmi. Zahájili jsme seznámením s projektem Celé Česko čte dětem, do kterého se zapojila i naše knihovna. Naším cílem je umožnit rodičům výběr kvalitní četby pro jejich děti, seznámit je s dnešním knižním trhem, pomoci jim orientovat se v nabídce dětských knih.
Na první setkání přišlo 8 maminek a 13 dětí. Bylo úspěšné. Pro nás to znamenalo 2 nové dětské čtenáře. Akci jsme uskutečnili ve spolupráci s místním Mateřským centrem Krteček. Těšíme se na příště. 
 
Podrobnosti zde
 

  
14. listopadu  2006 - NÁVŠTĚVA VERNISÁŽE

Ve čtvrtek 14. listopadu 2006 proběhla v prostorách knihovny Wladyslawa Broniewskiego v Nyse, vernisáž na téma ..“SIENKIEWICZ PO CZESKU – HAŠEK PO POLSKU“. 

Podrobnosti zde  / Fotogalerie zde


 
7. listopadu  2006 - POLSKÉ DĚTI MALUJÍ ČESKÉ POHÁDKY aneb POHÁDKY NEZNAJÍ HRANICE

V úterý 7. listopadu 2006 proběhla na dětském oddělení Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku vernisáž k putovní výstavě výtvarných prací dětí ze spřátelené polské Nysy, kterou naše knihovna převzala od knihovny šumperské. Mezi pozvanými byla např. ředitelka Veřejné knihovny Wladyslawa Broniewskiego v Nyse paní Irena Paszkiewicz – Chudy v doprovodu knihovnic z dětského oddělení, díky kterým tato výstava spatřila světlo světa.

Podrobnosti zde  / Fotogalerie zde2
8. října  2006 - RUCE SPOLUPRÁCE

Dne 28.9.2006, v ten sváteční den, přijela do Jeseníku, konkrétně do Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku velkolepá návštěva z Litvy. Knihovnu navštívili knihovníci z knihovny spřáteleného města Kretingy a jeho okolí v čele s ředitelkou knihovny paní Aldonou Kerpyté. 

Podrobnosti zde22. října  2006
- ZÁKLADNÍ KÁMEN PRO NK ČR

Dne 22.9.2006 proběhl v Praze Knihovnickým happeningem s názvem Národ sobě II. Letošní ročník proběhl ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky. Protože stávající NK ČR sídlí v Klementinu již několik set let, považují knihovníci stavbu nové budovy NK ČR za událost srovnatelnou se stavbou Národního divadla v  19. století. Odtud název akce i její zaměření. 

Podrobnosti zde2. - 8. října 2006
- TÝDEN KNIHOVEN

První říjnový týden proběhla ve všech knihovnách naší republiky akce Týden knihoven. V rámci této akce i naše knihovna přichystala něco málo pro čtenáře a širokou veřejnost. Čtenáři využívali tzv. čtenářskou amnestii, tedy možnost vrátit v tomto týdnu dlouho zapůjčené knihy, aniž by byli pokutováni.

Podrobnosti zde
 


1. června  2006
- KOLOBĚŽKA 2006

Ve čtvrtek 1. června na Den dětí pořádala Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku již 2. ročník soutěžního odpoledne, kdy děti rozdělené do 3. kategorií měřily své síly jízdou na koloběžce.

Podrobnosti zde / Fotogalerie zde25. května 2006 - AUTORSKÉ ČTENÍ knihy Mgr. Petra Mikšíčka
 
Ve spolupráci s Hnutím Brontosaurus jsme na 25. května naplánovali autorské čtení knihy Sudetská pouť aneb Waldgang.

Podrobnosti zde
 

Duben 2006 - INTERNET PRO SENIORY

V dubnu jsme pořádali pro seniory poradenství v oblasti práce s internetem. Akce se setkala s velkým zájmem a byla přijata staršími občany s nadšením a chutí stále se něčemu učit.
  


31. března 2006 - NOC S ANDERSENEM 2006

Z pátku na sobotu 31. března se konala již podruhé u nás mezinárodní akce pro děti – Noc s Andersenem. Zúčastnilo se jí 16 dětí ve věku 8-11 let. Podmínkou vstupu na noc plnou her a zábavy byla maska postavičky z pohádek Václava Čtvrtka.
 
Podrobnosti zde
 / Fotogalerie zde
 

 
Březen 2006 - BŘEZEN MĚSÍC KNIHY A INTERNETU

Každé březnové úterý probíhalo na dospělém oddělení poradenství v oblasti vyhledávání
práce na internetu pro nezaměstnané. Tato služba byla po předložení průkazu z Úřadu
práce bezplatná.
 


Leden 2006 - VEČERNÍČEK SLAVIL NAROZENINY

V lednu proběhlo vyhodnocení celoroční soutěže k 40. výročí uvedení Večerníčka 
na obrazovky České televize.Soutěžící celý rok plnili různé úkoly a za svou snahu 
byli odměněni krásnou knihou vydanou právě k tomuto výročí.
 
Fotogalerie zde
 

 
27. září 2005 - PŘÍHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE KNIHOVEN
 
Loni navštívil ředitel Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku pan Miloš Richter, v doprovodu knihovnic Evy Pavlíčkové, Petry Sikorové, Blanky Březinové a Petry Honové Veřejnou knihovnu Wladyslawa Broniewskiego v Nyse.

Podrobnosti zde / Fotogalerie zde
 

 
2. června 2005 - KOLOBĚŽKA 2005 - 1. ROČNÍK
 
Ve čtvrtek 2. června 2005 jsme se sešli u I. ročníku akce uspořádané ke Dni dětí KOLOBĚŽKA PRVNÍ. Od půl třetí se nám začali hromadit zájemci i se svými fanoušky.

Podrobnosti zde
 

 
Podzim 2004 - AUTORSKÉ ČTENÍ
 
V knihovně v podzimních měsících proběhla v prostorách dětského oddělení autorská čtení knihy Josefa Vondrky s názvem Smrt jménem závislost.

Podrobnosti zde